MANTOLAMA NEDIR ?

Yapilarin dis ortamla arasindaki isi transferini minimuma indirmek için, isitma ve sogutma enerji tüketimlerini azaltma amaçli yapilan islemlere mantolama denmektedir.
Mantolama; sadece kisin içerdeki sicak havanin disari kaçmasi anlamina gelmez. Ayni zamanda yaz ayalarinda da içerdeki soguk havanin disari çikmasina engel olur ve iç kisimlarinin sisi kaybini azaltir. Mantolama dedigimiz sistem günümüzde en yaygin isi yalitim sistemidir.

Mantolama iyi olan bir yapida isitma ve sogutma için kullanilan enerjinin daha az kullanilmasi ve isitma ve sogutma sistemlerinizden kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesinede yarar. Ayni zamanda bir diger yönden de bakarsak daha az yakit kullanilmasi hava kirliligini önler. Yapilarin cephelerinde isi ve nem iletimi azalacagindan binalarin ömrü uzar.
Mantolama Hakkinda; Insanlar konforlu ve ekonomik yasama ihtiyacini her geçen zaman diliminde artarak hissetmislerdir. Bu gelismeler dogrultusunda da karsilastiklari problemlere çözümler aramislardir. Yapilarda isi yalitim bu çözümlerin basinda gelmektedir. "Mantolama" malzemeleri ile ilgili bir çok çalisma 20.yüzyilin ilk yarisinda yapilmis ama gelistirilen bu malzemeler yasanilan petrol krizinin ardindan kullanilmaya baslanmistir. Yasanan ekonomik zorluklar artik hayatimizin her alaninda tasarruf yapmamizi gerektirdigi gibi enerji kaynaklarimizin azligi ve çevre kirliligi de yasamlarimizi ciddi olarak etkilemektedir. Bu nedenle mantolama bugünün ve gelecegin vazgeçilmezdir.

Tanim : Farkli iki ortam ve sicakliktaki isi transferini engellemek amaçli yapilan isleme mantolama denir. Bu isi transferini azaltmayi saglayan malzemelere isi yalitim malzemesi adi verilir. isi yalitim malzemelerinin en temel özelligi (λ)isi iletim katsayisidir. isi iletim katsayisi yükseldikçe malzemenin isi yalitim özelligi azalir. IS0 ve CEN Standardina göre isi iletim katsayisi 0,065 W/mK degerinden küçük olan malzemeler isi yalitim malzemesi olarak kabul edilir.
MANTOLAMA NEDIR?
Mantolama adi verilen Dis Cephe Isi Yalitim Sistemleri uzun yillar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmis ve enerji tasarrufu amaçli kullanilmaya baslanmistir.Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebi ile enerji satan bir ülke iken disaridan enerji alan bir ülke konumuna gelmis bulunmaktayiz.Yerküre üzerindeki kaynaklarin hizla tüketildigi düsünüldügünde tasarruf tedbirlerimizi almak için daha fazla gecikmememiz gerekliligi açikça görülmektedir.

Yapilarimizda isinma ve serinleme amaçli kullandigimiz kombi,kalorifer,klima ve benzeri cihazlarin sarf ettikleri enerji,dış cephe mantolama tatbikatlari ile %50 azaltilabilmektedir.Eger binalarimizin temel ve çatilarinda da mantolama yapilmissa bu oran %60’lara kadar çikacaktir.Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize degil ülke ekonomisine de önemli katkilar saglayacagi unutulmamalidir. Binalarimizda en önemli isi kayiplari kolon ve kirislerden kaynaklanmaktadir bu sebep ile iç duvarlarda yapilacak Mantolama tatbikatlari asla sonsuz ömürlü olamayacaktir,dis cephede ve bina duvarlarinin tamamini kaplamadiktan sonra Mantolama sistemlerinde tatmin edici sonuç alinamaz.Sistemin ana prensibi hiçbir aralik kalmayacak sekilde yapinin disaridan isi yalitim levhalari ile kaplanmasidir.

Kolonlar,kirisler,duvarlar,pencere merkezleri,çikma altlari bir bütün olarak mantolanmali ve yapinin tamami koruma altina alinmalidir.

Dogru bir sekilde Dis Cephe Isi Yalitim Sistemleri ile kaplanan bir binanin korozyon problemini bir daha yasamayacagini,yasinin sabitlenecegini ve mantolamanin bina ömrü kadar hizmet verebilecegini unutmamamiz gerekmektedir. Yapilarda mantolama uygulamasi isinma için kullanilan enerjiden tasarruf edilerek gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltip çevre için dogrudan bir kazanç saglar. Duvar, isi köprüleri, zemin ve tavan yüzey sicakliklarinin iç konfora oldugu kadar yapi kabugu üzerinde de önemli etkileri vardir. Yeterli yalitim yasam kalitesine katkida bulunur ve bina dokusunun korunmasina yardimci olur.

Dış cephe mantolama için teknik verilere uygun olan ve olmayan çok çesitli ürünleri bulmaniz mümkün.Mantolama uygulamasindan maksimum derecede fayda saglamak için ürün kalitesi teknik degerleri üstün malzemelere ek olarak Uygulamanin da hassas yapilmasi gerekmektedir. Ürün ve uygulamanin birlesmesi sonucunda Mantolama tam performans ile çalisacak size konforlu ve saglikli bir mekan olusturacaktir.
Bu çözümde kullanilan bilesenler dogru nitelikte seçilmis isi yalitim levhalari, levhalarin yüzeye ankrajlanmasini saglayan özel dübeller, yine levhalarin yüzeye yapismasini saglayici özel yapistirma harci ve mantolamaya özel siva harci, siva aderansini arttiran siva filesi, bosluklarda kullanilmak üzere tasarlanmis alüminyum profillerden olusmaktadir.

Ülkemizde dış cephe mantolama ile enerji tasarrufunun yayginlastirilmasina yönelik TSE, Bayindirlik Bakanligi ve Enerji Bakanligi nezdinde gerçeklestirilen çalismalar ile TS 825 “Binalarda Isi Yalitim Kurallari” standardi, Nisan 1998’de revize edilmis ve Haziran 2000’den itibaren de yeni insa edilecek yapilarda zorunlu bir standart haline gelmistir. Mantolama uygulama zorunlulugu, belediyelerin ilgili bölümleri ve yapi denetim firmalarinca denetlenmektedir.

 MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR?
Binalarda yapilacak olan dış cephe ısı yalıtımı uygulamalari için gereken süre; yapinin ihtiyaçlari, büyüklügü ve yalitim uygulamasinda çalisacak kisi sayisiyla iliskili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta büyüklükteki bir bina için 1-4 haftalik zaman zarflarinda tamamlanir. Tabii ki hava kosullari bu süreyi olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

 

Sunday the 20th. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.